porod a porodní komplikace
Porod
Některé králice dostaví své hnízdo až těsně před porodem. Den před porodem samice často přestávají jíst, také hodně odpočívají. Králíci většinou rodí v soukromí, nepozorovaně a v noci. Pokud se vám však poštěstí králici při porodu zastihnout ( nehnutě leží v hnízdě), v žádném případě se k ní nepřibližujte, nesahejte na ní, neberte do ruky mladé - můžete samici vyděsit a porod zkomplikovat. Králičí mláďata se rodí holá, slepá a hluchá. Samice je olíže a očichá, aby zjistila, zda všechna jeví známky života ( mrtvé pozře či vynese z hnízda). Hnízdo poté zahrabe a odejde odpočívat. Je důležité jí připravit spoustu vody a sena, aby mohla doplnit síly dle potřeby. Do hnízda se nedoporučuje zasahovat minimálně první 3 dny po porodu, pokud nemáme podezření, že se králice o mladé nestará (pak je třeba jednat rychle, neboť novorození králíčci umírají již za několik hodin podchlazením a hlady). Může se také stát, že králice zpanikaří a porodí králíčata roztroušeně mimo hnízdo - v takovém případě králíčky vrátíme do hnízda.
porodní komplikace:
Občas se stane z různých příčin, že se králíčata narodí mrtvá či je králice odmítne, případně králice uhyne. Toto se stává především u mladých matek a prvorodiček, že si neví rady, jsou nervozní a králíčata mohou opustit. Také samotnou králici po porodu sledujte, zda jí a pije. Pokud nikoliv, poraďte se s veterinářem.
Umělý odchov mláďat
Recept na umělé mateřské mléko
Zkušenosti a názory na odchov králíčátka člověkem jsou různé. Tady jsou doporučení s kterými jsem se setkala.:
Krmit malinkou lahví pro panenky s dudlíkem. Když není k dispozici, je možno použít pipetu, oční kapátko nebo injekční stříkačku bez jehly (pozor na vzduch). Lahvička či pipeta by měly být sterilní. Při krmení je potřeba umožnit mláďatům přirozeně a pomalu polykat, aby se jim mléko nedostalo do plic. Když mléko moc vytéká z tlamičky je jasné, že králíček nestíhá polykat. Chvíli může trvat, než se mláďata naučí takto potravu přijímat. Potravou králíčat může být kočičí mléko dostupné ve zverimexech, nebo mléko podávané kojencům, přinejhorším i neslazené kondenzované mléko zředěné vodou v poměru 1:1 (ale pak je třeba jej obohatit vitamíny), nebo často zmiňované kozí mléko. O kravském mléku jsem zmínku nenašla. Rostoucím mláďatům se pak do mléka může přidávat odvar z ovesných vloček a mrkvová šťáva. Krmit položené na zádíčka do dlaně.
Jak často krmit?
Králíci krmí svá mláďata 1x za 24 hodin kolem půlnoci. Doporučuje se stejná frekvence, případně u slabších mláďat 2x denně. Propadlé bříško znamená podvýživu. Je třeba králíčky držet v teple - nahřívací láhev naplníme vodou o 30°C a umístíme pod polovinu hnízda aby se podle potřeby mohlo mládě přesunout do teplejší či chladnější zóny). Podávané krmivo musí mít teplotu těla králíčat (cca 38,5 stupně). Po nakrmení masírovat mláďatům jemně prstem bříško, čímž stimulujeme vyprázdnění. Mláďata vydrží bez kojení nanejvýš 3 dny, pak hynou. Mláďata ovšem rychle ztrácí sací reflex, takže je třeba začít je ručně krmit do 48 hodin.
Na co nezapomenout
Problémem u umělého krmení mláďat je střevní mikroflora. Z matčina mléka mláďata získávají správné PH v zažívání a správnou mikrofloru. Uměle krmená mláďata mohou mít potom zažívací potíže. Za normálních okolností kolem desátého dne věku králíčata začínají jíst maminčiny bobečky, které jim opět mohou pomoci získat správnou mikrofloru střev a připravit je na pevnou stravu. Jakmile tedy králíčata otevřou oči je třeba jim sehnat bobečky dospělého králíka (hlavně ty měkké které dospělí králíci normálně pojídají, ale viděla jsem je ochutnávat i ty tvdé kulaté bobky). Kromě toho se mláďatům v prvních dnech života (po 3-4 dny) do umělého krmení rozmixuje 1 měkký bobek denně.
Některé prameny uvádějí, že je dobré přidat mláďatům do krmení, pro vytvoření správných podmínek ve střevech (okyselení), trochu kultury Lactobacillus acidophilus. Ačkoli acidophilus nepatří mezi normální králíčí střevní mikrofloru, může se podílet na vytvoření prostředí, které pomůže normální mikroflóře, aby se mohla rozvinout. Ačkoli ne všichni autoři míní, že acidophilus může přežít v zažívacím traktu králíka, rozhodně nemůže nijak uškodit. Například je možno přidat trochu jogurtu se živými kulturami do mléka pro "králíčky bez maminky", ale lepší je kultura zakoupená v lékárně. Pro mláďata je nebezpečné jak překrmování, tak nedostatek mléka. Než králíčata otevřou oči, měla by být pobývat ve tmě.
Trávení
Dále je třeba napomáhat pravidelnému vyprazdňování - vzít smotek vaty navlhčený v teplé vodě a jemňoučce masírovat oblast konečníku malému králíčkovi, dokud nezačne vypouštět moč a stolici.
Jak poznat neopečovávané mláďata?
Častým případem je, že králičice mláďata porodí ale nestará se o ně, nekrmí je. To jestli jsou najedění se pozná podle bříška - musí být opravdu naducané, plné, kulaté, nevrásčité, nepropadlé, prostě pořádně najezené. Některé králičice nakrmí svá mláďata brzo po porodu, některé např při ranním porodu je nakrmí až večer nebo v noci. Krmení je velmi krátké, snadno lze přehlédnout (viz odkaz anatomie). Králičice mnohdy u králíčat netráví téměř žádný čas, až může vznikat dojem, že se nestará. Ale i to bývá normální. Pokud máte přesto podezření, že je nekrmí, druhý den po porodu je můžete opatrně zkontrolovat zda jsou najedená. Lépe bez přítomnosti samice. Pokud dojdete k tomu, že je opravdu nekrmí, jsou dvě varianty. Buď začít krmit uměle, nebo se pokusit mladé podstrkovat králici pod břicho k cecíkům, a jí udržet na místě nějakým pamlskem. Nemusí být totiž problém v tom že by mléko neměla, ale že jí nějak nedojde, co má jako novopečená maminka dělat, a že jim má dávat napít. Takovým pokusem se může ledacos zachránit. A na poněkolikáte už se třeba králice sama začne starat.
Druhým důležitým bodem, pokud se o ně nestará, je udržení králičat v teple, kontrola aby se hlavně v prvních dnech mláďata nedostala mimo hnízdo a neprochladla. Mláďata jsou velmi choulostivá na chlad.
(převzato z kralici.cz)